Επίσκεψη μαθητών των Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξεων στο Υδραγωγείο της Νέας Νικομήδειας

Την Πέμπτη 17-12-2015, οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Υδραγωγείο της Ν. Νικομήδειας, στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού προγράμματος “Το νερό είναι ζωή”, που εκπονούν και διαπραγματεύονται οι μαθητές των παραπάνω τάξεων το τρέχον σχολικό έτος 2015-16. Η επίσκεψη αυτή έγινε με τη βοήθεια της προέδρου του Τοπικού Συμβουλίου κ. Σταφυλίδου Χριστίνας και υπαλλήλου της Δ.Ε.Υ.Α.Β., που τους ευχαριστούμε πολύ και που μετά από σχετική ενημέρωση στις εγκαταστάσεις του Υδραγωγείου, οι μαθητές γνώρισαν από κοντά τον τρόπο λειτουργίας του, το πώς και πότε χτίστηκε. Οι μαθητές συνειδητοποίησαν πως ο τόπος τους έχει πολλά υπόγεια ύδατα, καθιστώντας την περιοχή, ευλογημένη γόνιμη και εύφορη, δημιουργώντας παράλληλα και τον προβληματισμό της ρύπανσης και της μόλυνσης του εδάφους και των υπόγειων υδάτων, που ενδεχομένως να υφίσταται από την υπερβολική λίπανση και ραντίσματα των αγρών και των αγροτικών πλακών με τις καλλιέργειες.

Με την ευκαιρία της επίσκεψης οι μαθητές περιπλανήθηκαν στους δρόμους του χωριού παρατηρώντας συστήματα ύδρευσης και άντλησης του νερού, όπως η παραδοσιακή τουλούμπα, που για πολλά χρόνια στο παρελθόν, ήταν ο μοναδικός τρόπος άντλησης νερού από τις υπόγειες φυσικές δεξαμενές.

DSCF3886DSCF3887DSCF3888DSCF3889DSCF3890DSCF3891DSCF3892DSCF3896DSCF3897

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά προγράμματα, Τα νέα μας, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.