Οι τσάντες στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς

Ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας, εφαρμόζοντας την Φ.7/219218/Δ1/13-12-2017 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και με γνώμονα πάντα το καλύτερο για τους μαθητές, αποφάσισε να εφαρμόσει τη δράση με τίτλο «Η τσάντα στο σχολείο» μία Παρασκευή κάθε μήνα.

Σύμφωνα με την παραπάνω εγκύκλιο η τσάντα θα παραμένει στο σχολείο ένα Σαββατοκύριακο του μήνα και φυσικά μετά την αξιολόγηση της εμπειρίας θα μπορεί να υπάρξει σταδιακή επέκταση του μέτρου.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου.

Σημειώνεται τέλος ότι η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές και οι μαθήτριες δύνανται να υλοποιούν κατ’ οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση, συνδυάζοντας ενίοτε τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση.

Οι Παρασκευές που έχουν επιλεγεί, για τη σχολική χρονιά 2017-2018, είναι οι παρακάτω:

12 Ιανουαρίου,    2 Φεβρουαρίου,    2 Μαρτίου,    20 Απριλίου,    4 Μαΐου  &   1 Ιουνίου.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Λειτουργία σχολείου, Τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.