Ήρθε ο Λάζαρος ήρθαν τα βάγια

DSC05323 DSC05329 DSC05335 DSC05339 DSC05341 DSC05346

Την Πέμπτη 18/04 οι μαθητές της Δ΄ τάξης μαζί με τα νήπια καλωσόρισαν τα πασχαλινά έθιμα στο νηπιαγωγείο της Νέας Νικομήδειας. Οι μαθητές της Δ΄ τάξης διάβασαν για τα πάθη του Χριστού και την Ανάσταση του Λαζάρου. Στη συνέχεια όλα τα παιδιά έψαλαν τα κάλαντα του Λαζάρου κι έπειτα έπλασαν τα μικρά “λαζαράκια”. Μέχρι να ολοκληρωθεί το ψήσιμο οι μικροί μαθητές ζωγράφισαν με διάφορες τεχνικές αυγά και στη συνέχεια τα έβαψαν. Η χαρά τους ήταν μεγάλη μόλις είδαν τα δημιουργήματά τους ολοκληρωμένα. Τοποθέτησαν τα αυγά και τα “λαζαράκια” στα καλαθάκια που είχαν φτιάξει στην ώρα της Αισθητικής Αγωγής. Αφού ευχαρίστησαν το Σύλλογο Γονέων για την προμήθεια των απαραίτητων υλικών ευχήθηκαν σε όλους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Εορτές- Δράσεις, Τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.