ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2020 Ομιλία Διευθύντριας

Αιδεσιμότατε
Αγαπητοί συνάδελφοι /σες
Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες
Με τη θεία χάρη και τις ευλογίες της εκκλησίας που μόλις πήραμε, ξεκινούμε σήμερα τη νέα σχολική χρονιά. Mια ιδιαίτερη σχολική χρονιά με περισσότερες προκλήσεις και πρωτόγνωρες συνθήκες . Ένα ακόμη ταξίδι ξεκινά, το ταξίδι με προορισμό τη γνώση, την κοινωνικοποίηση , την απόκτηση δεξιοτήτων. Μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς είμαστε συνοδοιπόροι και απαιτείται η συνεργασία μας για την κατάκτηση των στόχων που θέσαμε σ΄αυτό το ξεκίνημα.
Οι εκπαιδευτικοί υποσχόμαστε ότι θα εργαστούμε με σύνεση,
περίσκεψη και αμεσότητα, πρωτίστως για να διασφαλίσουμε την υγεία των μαθητών και κατ΄ επέκταση των οικογενειών τους αφετέρου να προσφέρουμε την βοήθειά μας για την απόκτηση γνώσεων, δεξιοτήτων και να συνδράμουμε στην πολύπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητά σας

Τελειώνοντας θα ήθελα να καλωσορίσω τους μαθητές και τις μαθήτριες που έρχονται για πρώτη φορά στο Δημοτικό, τα «πρωτάκια μας»,
Και να τους διαβεβαιώσω ότι το σχολείο θα είναι η μεγάλη τους οικογένεια, μια ζεστή αγκαλιά που τους υποδέχεται με αγάπη,
Οι δάσκαλοί τους θα είναι οι δεύτεροι γονείς τους, έτοιμοι να τους συμπαρασταθούν σε κάθε τι που τους απασχολεί Και οι μαθητές των άλλων τάξεων θα είναι τα μεγαλύτερα αδέρφια τους.
ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚH ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Η Δ/ντρια
Δαρδακούλη Κωνσταντίνα

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εορτές- Δράσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.