ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ECO – ZOO

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη, στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας – ΝΟΕΣΙΣ. Εκεί ξεναγήθηκαν στο μαγευτικό ζωολογικό πάρκο Eco-Zoo, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με την αιχμαλωσία ζωντανών πλασμάτων. Σε ένα μοναδικό ταξίδι με τη χρονομηχανή του Eco-Zoo, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μεταφερθούν μέσα στον χρόνο αλλά και σε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και να πάρουν πληροφορίες , να κατανοήσουν τις πραγματικές συνθήκες εξέλιξης των ζώων, την κλιματική αλλαγή, τη βιοποικιλότητα, την εξαφάνιση των ειδών αλλά και να προβληματιστούν για το μέλλον του πλανήτη μας.

Στο τέλος του μαγευτικού αυτού ταξιδιού οι μαθητές ενθουσιασμένοι συμμετείχαν σε ένα διασκεδαστικό κουίζ γνώσεων και πέτυχαν εξαιρετικές επιδόσεις.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Εκπαιδευτικές επισκέψεις, Τα νέα μας, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.