Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών των Δ΄,Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων στη Βέροια

Σήμερα Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017 ήταν μια βροχερή μέρα με άστατο καιρό, που δεν στάθηκε εμπόδιο στην πραγματοποίηση της προγραμματισμένης εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών από τις Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων με τους εκπαιδευτικούς τους, του συγχωνευμένου σχολείου μας από τη Ν. Νικομήδεια. Το πρόγραμμα ποικίλο και γεμάτο. Επίσκεψη στο Δημαρχείο Βέροιας με υποδοχή και ξενάγηση από τον αντιδήμαρχο Βέροιας κ. Σοφιανίδη Γιώργο. Στη συνέχεια παρακολούθηση της κινηματογραφικής ταινίας “Η Έξοδος” σχετική με την έξοδο του Μεσολογγίου, στον κινηματογράφο ΣΤΑΡ της πόλης μας. Επίσκεψη στο Φουαγιέ του Χώρου Τεχνών, για ξενάγηση στην έκθεση του Ναουσαίου συλλέκτη κ. Τάκη Μπάιτση με κομμάτια της προσωπικής συλλογής του σχετικά με τα πρώτα επαναστατικά κινήματα στη Μακεδονόα 1821-1822 και με τίτλο “Πνοή Ελευθερίας”. Οι μαθητές ακούραστοι κάθισαν στα έδρανα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης μας, όπου λαμβάνονται οι αποφάσεις για τα σχετικά με το Δήμο θέματα και υπέβαλλαν ερωτήσεις στον κ. Αντιδήμαρχο. Παρακολούθησαν μια ταινία σχετική με το θέατρο που έπαιξαν οι ίδιοι οι μαθητές πριν από λίγες ημέρες στη σχολική εορτή της 25ης Μαρτίου, εμπεδώνοντας τα γεγονότα της εποχής εκείνης και με την ευκαιρία της επίσκεψης στην έκθεση, είδαν από κοντά τα όπλα και τα καριοφύλλια, που χρησιμοποιούσαν οι οπλαρχηγοί της περιοχής της Νάουσας, την περίοδο της άλωσης της πόλης. Το αποτέλεσμα της επίσκεψης εκτιμάται θετικό, αφού όλοι έμειναν ευχαριστημένοι και ήδη ακούγονταν φωνές με δέες για την επόμενη εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών μας.

DSCF5644DSCF5645DSCF5657 DSCF5649DSCF5658DSCF5662DSCF5666DSCF5667DSCF5661DSCF5670DSCF5671DSCF5672DSCF5674DSCF5678DSCF5696DSCF5682

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικές επισκέψεις, Τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.