Λαζαράκια με το Σύλλογο Γονέων στη Λυκογιάννη

Την Παρασκευή 7 Απριλίου 2017, οι μαθητές της Α΄και Β΄ τάξης και του Νηπ/γείου Ν. Λυκογιάννης και οι μαθητές της Γ΄ τάξης στην Π. Λυκογιάννη, με την πρωτοβουλία και τη συμμετοχή του πάντα πρόθυμου Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Δημ. Σχολείου Λυκογιάννης, ζύμωσαν, έπλασαν και στόλισαν τα Λαζαράκια, σύμφωνα με το γνωστό έθιμο για το Σάββατο του Λαζάρου. Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν και χαρούμενοι έκαναν πρόβα και τραγούδησαν τα γνωστά κάλαντα της ημέρας για να περιπλανηθούν αύριο Σάββατο του Λαζάρου στους δρόμους τοης Ν. Λυκογιάννης.

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων – Κηδεμόνων Λυκογιάννης για την πρωτοβουλία αυτή.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Δ/ντής του Δημ. Σχολείου Ν. Λυκογιάννης, εύχονται στους μαθητές και τις οικογένειές τους, καθώς και σε όλους τους κατοίκους των χωριών μας, Καλή Ανάσταση…

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις, Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, Τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.