Τα παιδιά ζωγραφίζουν την αναπηρία

Την Τετάρτη 16-11-2022 το σχολείο μας φιλοξένησε ωφελούμενους του Μικτού Κέντρου Διημέρευσης – Ημερήσιας Φροντίδας Απασχόλησης & Κατάρτισης ΑμεΑ, “Τα παιδιά της Άνοιξης”. Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να συναναστραφούν με μερικούς μόνο από τους ωφελούμενους του κέντρου. Συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες με την βοήθεια των ωφελούμενων με σκοπό να να βιώσουν και οι ίδιοι οι μαθητές ότι διαφορετικότητα σημαίνει διαφορετική ικανότητα.

Η συζήτηση κατέληξε με την κοινή διαπίστωση, ότι παρότι είμαστε όλοι διαφορετικοί, είμαστε ωστόσο ίσοι!

Με αφορμή τη δράση οι μαθητές μας θα συμμετέχουν στην έκθεση παιδικής ζωγραφικής για την αναπηρία, κάνοντας τις δικές τους ζωγραφιές βασιζόμενοι σε όσα συζήτησαν.

Οι ζωγραφιές θα αναρτηθούν στον περιβάλλοντα χώρο του Δημαρχείου Βέροιας το
Σαββατοκύριακο 03 & 04 Δεκεμβρίου 2022.
Οι ζωγραφιές θα πωλούνται έναντι συμβολικής τιμής σε μορφή δωρεάς σε ειδικά
διαμορφωμένο κυτίο δωρεών, το αντίτιμο θα είναι στην ευχέρεια του αγοραστή. Τα
χρήματα θα διατεθούν ενόψει Χριστουγέννων για συγκεκριμένο σκοπό στήριξης
ευάλωτων ομάδων κάτι το οποίο θα ανακοινώσει ο Σύλλογος με το πέρας της
εκδήλωσης.

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.