Παιχνίδι – Κατασκευή πολιτικού χάρτη Ελλάδας από τη Δ΄,Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη

Στα πλαίσια της υλοποίησης του Περιβαλλοντικού Προγράμματος “Μένοντας και ταξιδεύοντας στην Ελλάδα”, που ανέλαβε η Ε΄ τάξη και εκπονείται με τη συνεργασία των Δ΄ και ΣΤ΄ τάξεων στην Ευέλικτη Ζώνη, οι μαθητές του Δημ. Σχολείου Ν. Νικομήδειας, πραγματοποίησαν την προγραμματισμένη δραστηριότητα με τίτλο “Ο πολιτικός χάρτης της Ελλάδας σε παζλ”.

Με τη βοήθεια και καθοδήγση των εκπαιδευτικών τους κ. Γκαϊτατζή Κοσμά, κ. Φλώρου Αναστασία και κ. Τζημοράγκα Νίκο, ζωγράφισαν τους νομούς κάθε γεωγραφικού διαμερίσματος της χώρας σε χαρτόνι, τους ονομάτισαν και τους έβαψαν με έντονα χρώματα της αρεσκείας τους. Στη συνέχεια οι μαθητές συνεργαζόμενοι κατά ομάδες, τους έκοψαν και τους πλαστικοποίησαν. Στη συνέχεια θα τοποθετήσουν μαγνητάκια, πίσω από κάθε νομό και θα παίζουν το παιχνίδι παζλ πάνω σε μεταλλικό πίνακα, που θα τοποθετηθεί στο διάδρομο του σχολείου. Η κατασκευή θα αποτελεί ένα έξυπνο εποπτικό-διδακτικό υλικό προς χρήση, που μέσα από το παιχνίδι οι μαθητές θα σχηματίζουν τα γεωγραφικά διαμερίσματα με τους νομούς τους, κατακτώντας και εμπεδώνοντας τη γνώση.

Μπράβο σε μαθητές και δασκάλους για την ιδέα…

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά προγράμματα, Τα νέα μας, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.